fbpx

Stanisław Chwiej, pokonał raka nerki

„Szybka diagnoza uratowała mi życie”.

68-letni Stanisław Chwiej od zawsze był okazem zdrowia. Szczęśliwy mąż i ojciec zamężnej córki nigdy nie skarżył się żadne dolegliwości. Niestety, wkrótce miało się to zmienić.

W kwietniu 2013 roku udał się na rutynową kontrolę do lekarza rodzinnego, który zalecił mu wykonanie USG jamy brzusznej.

„Termin z NFZ był bardzo odległy. Postanowiłem więc wykonać badanie prywatnie. Z pewnymi rzeczami nie warto czekać. Zdrowie ma się przecież tylko jedno” – podkreśla.

W wyniku badania USG lekarz znalazł podejrzaną zmianę o średnicy 35 mm w prawej nerce i zalecił dalszą diagnostykę rezonansem magnetycznym. Pan Stanisław był tym faktem mocno zaniepokojony i od razu umówił się na wizytę w Resonice.

„Badanie rezonansem magnetycznym wykazało guza, wyglądającego na raka. Szok, strach, szybkie szukanie ratunku. To było jak grom z jasnego nieba” – przyznaje ze smutkiem.

W czerwcu Pan Stanisław został przyjęty do Kliniki Urologii w Zabrzu, gdzie przeprowadzono operację usunięcia guza. Z uwagi na fakt, że nowotwór był na wczesnym etapie, urolodzy podjęli decyzję o usunięciu wyłącznie guza, a nie całej nerki.

„Dla mnie była to niesamowicie dobra nowina. Dzięki szybkiej diagnozie udało się uratować nerkę. Mogę prowadzić takie samo zdrowe i aktywne życie, jak przed zdiagnozowaniem choroby”.

Gdyby rak nie został w porę zdiagnozowany, mogłoby dojść do przerzutów na inne narządy. To  znacznie ograniczyło by szanse na przeżycie. W najlepszym przypadku usunięto by całą nerkę co bardzo ograniczyłoby komfort życia pana Stanisława. Zaczynając od  przestrzegania rygorystycznej diety i przyjmowania wielu leków, na wielogodzinnych dializach kończąc. Na szczęście pana Stanisława to już nie dotyczy, ale na badania kontrolne chodzi regularnie.

Copyright 2018 Resonica. Weszlkie prawa zastrzeżone