fbpx

USG

Opis usługi

Ultrasonografia (USG) to podstawowe badanie diagnostyki obrazowej w schorzeniach tkanek miękkich od szyi do miednicy małej, mięśni i stawów oraz układu naczyniowego oparte na zjawisku rozchodzenia się i odbicia fal dźwiękowych w obrębie ciała człowieka.

Badanie USG jest bezpieczne dla pacjenta, bez stwierdzanych efektów ubocznych, szybkie w wykonaniu i nie uciążliwe dla pacjenta. To obecnie jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych w praktyce ambulatoryjnej.

Pozwala na ocenę narządów wewnętrznych jamy brzusznej i miednicy małej na potrzeby interny, chirurgii, ginekologii i położnictwa, gruczołów i tkanek miękkich szyi w szczególności tarczycy czy ślinianek, jak również stanu naczyń krwionośnych i przepływu krwi w dopplerowskim badaniu USG.

Badania USG w pracowni ultrasonografii Resonica wykonywane są przez lekarzy specjalistów radiologów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Pracujemy na aparacie firmy Siemens Acuson X300 należącym do światowej czołówki sprzętu diagnostycznego. Wyposażony w szereg głowic ultrasonograficznych jest on obecnie jednym z najbardziej dokładnych aparatów ultrasonograficznych.

Zakres badań

  • USG jamy brzusznej
  • USG układu moczowego
  • USG ślinianek
  • USG jąder i najądrzy (do 16 roku życia)
  • USG tkanek miękkich
  • USG węzłów chłonnych
  • USG tarczycy
  • USG jamy opłucnowej

Przed badaniem

Co przynieść?

Na badanie pacjent zgłasza się z dokumentem tożsamości oraz dotychczasową dokumentacją medyczną:
– wypisy ze szpitala,
– wyniki poprzednich badań obrazowych (MRI, TK, RTG, USG) tzn. opisy radiologiczne oraz zdjęcia, klisze, płyty CD/DVD itd.,
– wyniki badań laboratoryjnych,

Jeżeli pacjent posiada skierowanie, należy pokazać je lekarzowi radiologowi wykonującemu badanie, aby mógł się z nim zapoznać.

Jak się przygotować?

Większość badań ultrasonograficznych nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta np. USG tkanek miękkich, USG tarczycy.

Wyjątkiem są badania USG jamy brzusznej i USG miednicy małej, oraz wszelkie badania nacelowane na diagnostykę narządów znajdujących się w obrębie tych dwóch okolic np. USG układu moczowego, USG wątroby, USG narządu rodnego. W takich przypadkach należy się przygotować następująco:

  • dzieci od 6 do 10 roku życia: 3 godziny na czczo i wypełniony pęcherz,
  • dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia: 6 godzin na czczo, w dniu badania należy wstrzymać się od picia kawy, napojów gazowanych, palenia papierosów oraz żucia gumy. Przez 48 godzin przed badaniem należy unikać pokarmów wzdymających. Na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem, tzn. najpóźniej na 1 godzinę przed badaniem należy wypić: 1 – 1,5 L wody w przypadku dorosłych (dzieci odpowiednio mniej, tyle ile są w stanie).

 

Copyright 2018 Resonica. Weszlkie prawa zastrzeżone