Na badanie należy zgłosić się 10 min. przed wyznaczoną godziną.
Na badanie pacjent zgłasza się z dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dotychczasową dokumentacją medyczną:
– wypisy ze szpitala,
– wyniki poprzednich badań obrazowych (MRI, TK, RTG, USG) tzn. opisy radiologiczne oraz zdjęcia, klisze, płyty CD/DVD itd.,
– wyniki badań laboratoryjnych
Jeżeli pacjent posiada skierowanie, należy pokazać je personelowi medycznemu.
Osoby niepełnoletnie zgłaszają się na badanie z rodzicem lub opiekunem prawnym legitymującym się dokumentem tożsamości.
Osoby niepełnoletnie, jeżeli nie posiadają: legitymacji szkolnej, paszportu lub dowodu osobistego zobowiązane są do okazania przed badaniem książeczki zdrowia dziecka oraz elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego, w celu potwierdzenia tożsamości.
Badanie MR bez podania środka kontrastującego:
Przed badaniem MR z podaniem środka kontrastującego:
UWAGA: w dniu badania należy pozostawać na czczo.
Jeśli badanie MR jamy brzusznej lub/i miednicy mniejszej jest w godzinach popołudniowych,
należy zjeść lekki posiłek nie później niż 6-7 godzin przed badaniem.
DATA BADANIA – Prosimy o odwołanie wizyty, na której Pan/Pani nie może się pojawić.
GODZINA BADANIA – Prosimy o punktualne przybycie na umówioną godzinę (najlepiej ok 10 min wcześniej) oraz proszę być przygotowanym, że cała wizyta (wraz z wypełnieniem dokumentacji, samym badaniem i odebraniem płyty z obrazami) może potrwać do około godziny. Godzina badania może ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych, bowiem nawet niewielkie spóźnienia wcześniej umówionych pacjentów mają wpływ na punktualność późniejszych wizyt.
RODZAJ BADANIA – Badanie wykonuje technik elektroradiolog, a o sposobie wykonania badania, w tym o konieczności podania środka kontrastującego dożylnie, decyduje lekarz specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej.
OPIS BADANIA – Średni czas oczekiwania na opis badania podaje rejestracja w dniu badania. Obrazy z badania MR muszą zostać zinterpretowane przez lekarza specjalistę radiologii i diagnostyki obrazowej, który decyduje o czasie poświęconym na badanie. Informacja o czasie oczekiwania na opis badania jest orientacyjna.
Jeżeli spóźni się Pan/Pani na badanie, wizyta może zostać przeniesiona na inny termin.
Prosimy pamiętać, że za rzeczy pozostawione w szatni Firma Resonica nie odpowiada.
Badanie rezonansem magnetycznym jest zupełnie bezbolesne i nieszkodliwe.
Podczas badania Pacjent ma ciągłą możliwość kontaktu z osobami przeprowadzającymi badanie tj. technikiem i lekarzem, którzy obserwują Pacjenta i pomieszczenie. Polecenia ze strony personelu wydawane są przez mikrofon.
Badanie odbywa się w pozycji leżącej, na specjalnym ruchomym stole.
W pracowniach w Chorzowie, Rudzie Śl. i Tarnowskich Górach, znajdują się aparaty generujące pole magnetyczne o indukcji 1,5 Tesli posiadające budowę zamkniętą, stół wraz z Pacjentem jest wsuwany do tunelu aparatu.
W Tarnowskich Górach i Rudzie Śląskiej dodatkowo posiadamy aparaty generujące pole magnetyczne o indukcji 3T.
W pracowni w Siemianowicach Śl. badania przeprowadzane są na aparacie otwartym.
Pacjent kładzie się na otwartym łóżku, pomiędzy magnesami w kształcie litery C, dzięki temu ma umożliwiony swobodny wgląd na otoczenie i przewiew świeżego powietrza.
Badanie trwa zwykle 15-30 minut, podczas którego należy leżeć spokojnie i pozostawać w bezruchu, ponieważ ma to wpływ na jego jakość.
Po badaniu Pacjent otrzymuje płytę CD z zapisanymi obrazami (płyta zawiera program umożliwiający przeglądanie na komputerze) oraz opis badania w formie tekstowej (o aktualnym czasie oczekiwania na opis badania, Pacjent jest informowany podczas rejestracji).
Należy jednak pamiętać, że wartość diagnostyczna obrazów uzyskanych na aparatach o budowie zamkniętej i otwartej jest porównywalnie wysoka w zakresie wykonywanych na nich badań.
Facebook
Tiktok